Yılın TV Edebiyat Programı Ödülü: Edebiyat Söyleşileri

ÖDÜL VERİLME NEDENİ:

Edebiyat Söyleşileri: 2019 yılında kültür-sanat kanalı TRT2’de yayın hayatına başlayan Edebiyat Söyleşileri programı, her hafta ekrana taşıdığı farklı konularıyla Türk ve dünya edebiyatının güncel nabzını tutması ve konuk seçiminde gösterdiği kapsayıcı titizlik dolayısıyla ödüle layık görülmüştür.

 

AHMET MURAT ÖZEL

Şair, çevirmen, editör, radyo ve televizyon programı sunucusu. 30 Haziran 1971, Karaman doğumlu. Tam adı Ahmet Murat Özel’dir. Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, Özel Lale Erkek Lisesi, Karaman Lisesini bitirdikten sonra bir yıl Kahire’de, bir yıl da Tanta’da olmak üzere iki yıl Mısır’da bulundu; El Ezher Üniversitesinden ikinci sınıfta iken ayrıldı, Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinden mezun oldu. Yüksek Lisans çalışmasını ve doktorasını Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde tamamladı. Yüksek lisans tezi: “İbn Rüşd’ün Varlık Ve Bilgi Alanlarında İbn Sina’ya Yönelttiği Eleştiriler” (2001).

Bir süre Konya’da öğretmenlik (1997-2002) yaptıktan sonra İstanbul’da editörlük (2002-), Marmara FM için “Okuma Gözlüğü” adlı bir program yaptı.

Halen İbn Haldun Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapan Ahmet Murat Özel, ayrıca TRT 2 kanalında bir kültür-edebiyat programı hazırlayıp sunuyor, Nihayet adlı edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Ahmet Murat Özel’in edebi ürünleri ayrıca Yedi İklim, Hece, Kırklar, Dergâh, Virgül, Kaşgar, www.40ikindi.com dergilerinde yayımlandı.