Mustafa Akar - Lacivert Dergisi

Ödül Gerekçesi:

Yaşadığımız çağın kodlarını okumaya çalışarak, popüler olanı sosyolojik bir refleksle ele alıp güncel sorulara bugünün içinde kalarak ve bugünden cevaplar üreten ve kendi okuruna ‘kendi’ yorumuna ulaşma alanı açan yayın politikası ve bu politikanın her sayıda titizlikle takip edilmesi dolayısıyla Lacivert Dergisi ve derginin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Akar, 2022 Yayın Ödülü’ne layık görülmüştür.

Lacivert Dergisi

Yaşam kültürü dergisi olarak 2014 yılında yayın hayatına başlayan Lacivert dergisi, Türkiye'nin sosyal ve politik meseleleri kadar kültür sanat dünyasına dair yaptığı özel dosyalarıyla da süreli yayıncılığa farklı ve "yeni" bir bakış açısı getirmiştir.

Mustafa Akar

1980’de Giresun’da doğdu. Selçuk Üniversitesi’nde İktisat okuduktan sonra yarıda bıraktı. 1998’den bu yana çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde şiir ve yazıları yayımlandı. Ayrıca İtibar dergisini çıkaran ekipte yer aldı. Ülke TV’de yayınlanan ve sunuculuğunu yaptığı Her Kişi Niyetine programıyla Türkiye Yazarlar Birliği 2015 Yılın TV Programı Ödülü’ne layık görüldü. İstanbul’da yaşayan şair, evli ve iki çocuk babasıdır. Lacivert dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürüten Akar aynı zamanda Sâbitfikir dergisinin editörlüğünü de üstlenmektedir.