Khalil Assali

1962 Kudüs doğumlu Halil Assali bir gazeteci, yazar, yayıncı ve Kudüs uzmanıdır. Temel araştırma alanları edebiyat, kültür çalışmaları, Filistin tarihi ve gazeteciliktir. Osmanlı-Kudüs ilişkileri üzerine çalışmalarını sürdüren Halil Assali’nin hem bu alanda hem de Batı Şeria'da gazetecilik hakkında çeşitli kitapları bulunuyor. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Arap-Türk ilişkilerini anlatan ‘Türk Müşaviri’ adlı kitabı çevrilerek Türkçeye kazandırılmıştır. Nuri Pakdil’in Kudüs ziyaretinde Pakdil’le röportaj yapan tek Arap gazeteci olarak bilinen Halil Assali ‘Yedi Güzel Adam’ üzerine bir kitap çalışması da sürdürüyor.

Türkiye’ye yönelik ayrı bir sevgisi olduğunu ifade eden Assali, Kahramanmaraş ve İstanbul özelinde çeşitli kültürel faaliyetlerin içinde yer alarak iki kültürün, iki coğrafya insanına tanıtılmasına ve bağların güçlendirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Kültürel hafızanın yaşatılması ve milletler arası diyaloğun güçlendirilmesi adına iki kültür dünyasının zenginliklerini dünden yarına, yeni nesillere aktarma gayretiyle üreten, çeviriler yapan ve bu günün dünyasına seslenirken Kudüs’ün engin rehberliğini arkasına alarak medya ve yayın organlarını bu dert için araç edinen, Türk edebiyatının kıymetli isimlerini Arap dünyasına tanıtarak gönül bağını güçlendirmeyi samimiyet ve azimle sürdüren, Kudüs uzmanı, gazeteci ve yazar kimliklerini aşkın gayretleriyle işbirliği geliştirilebilecek her mecrada kullanmaya azmetmeleri dolayısıyla 2023 JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ kendilerine sunulacaktır.