En Başarılı Yunus Emre Kitabı Ödülü: Yunus Emre’den Yolcuya Öğütler: Risaletü’n Nushiyye Şerhi

ÖDÜL GEREKÇESİ:

Türkçenin ve tasavvuf edebiyatının büyük şairi Yunus Emre’yi eksiksiz ve titiz bir akademik ciddiyet ile bugünün okurlarıyla buluşturduğu ve Yunus’un dil konusundaki hassasiyetine gereken önemi gösterdiği için Yılın En Başarılı Yunus Emre Kitabı Ödülüne layık görülmüştür.

 

Mustafa Tatcı

Dr. Mustafa Tatcı, 12 Şubat 1961 yılında Kızılcabölük, Denizli'de dünyaya gelmiştir. 1966-1974 yılları arasında ilk ve orta öğrenimini Kızılcabölük Cumhuriyet İlk okulunda bitirmiş, liseyi Denizli Lisesinde 1978 yılında tamamlamıştır.

1984 yılında Uludağ Üniversitesi Necati Bey Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur. Gazi Üniversitesinde "Hayreti Divanında Din ve Tasavvuf" konulu tezi ile Yüksek Lisansını 1986 yılında tamamlamıştır.

Mustafa Tatcı, 1990 yılında "Yunus Emre Divanı-İnceleme-Tenkitli Metin" adlı teziyle de doktorasını tamamlamıştır. Askerliğinden sonra Silvan Endüstri Meslek Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği ve 1985-1986 yılları arasında da Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitim Bölümüne öğretim görevlisi olarak atanmıştır.

Halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışan Mustafa Tatcı, orta okul öğrencisiyken yazmaya başlamış, lise ve üniversite öğrencisi olduğu yıllarda Denizli'nin mahalli gazetelerinde makaleler ve şiirler neşretmiştir.

Yazarın 1986 yılında başlayan ilmi çalışmaları halen devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışı pek çok konferanslar veren Mustafa Tatcı TV programları yanında bazı belgesel ve dizi filmlerinde danışmanlıklar da yapmıştır.